Ilham Tothi

Ilham Tothi

Já jsem aktivista bojující za práva ujgurské menšiny a zakladatel webové stránky o porušování lidských práv Ujgurů v Číně. V roce 2014 jsem byl v nespravedlivém procesu odsouzen na doživotí..

Uznávaný ujgurský intelektuál Ilham Tohti byl profesorem ekonomie na Centrální univerzitě pro národnosti v Pekingu. Ilham je zakladatel webu Ujgur Online a také známý kritik čínské etnické a náboženské politiky v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Byl obviněný ze „separatismu“, což je obvinění často používané právě proti Ujgurům, kteří vystupují proti porušování lidských práv. V roce 2014 byl Ilham odsouzený k doživotnímu vězení. Zároveň byl zbaven politických a občanských práv.

Ilham Tohti se vyjadřoval k situaci Ujgurů v Číně řadu let. Na své webové stránce upozorňoval na porušování lidských práv týkajících se nejen Ujgurů, ale také etnických Chanů (Číňanů). Čínská vláda stránku Ujgur Online několikrát zablokovala, například před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008.

15. ledna 2014 byl Ilham Tohti odveden policií z jeho domu. Zadrženo bylo i několik jeho studentů. Pět měsíců nebylo rodině ani přátelům sděleno, kde se nachází. Během prvních deseti dnů od svého zadržení nedostal žádné jídlo, dvacet dnů musel mít neustále pouta na nohách.

Navzdory tomu, že OSN v březnu 2014 shledala jeho zadržení jako svévolné, byl 23. září téhož roku po krátkém a nespravedlivém procesu odsouzen k doživotnímu vězení na základě obvinění ze „separatismu“. Za ten hrozí v Číně i trest smrti. Ilham Tohti je vězeň svědomí, vězněn pouze za uplatnění svého práva na svobodu projevu.

Ilham Tohti ve svých textech několikrát zdůraznil politiku čínské vlády, jež záměrně podněcuje nespokojenost a etnické napětí, včetně represivních opatření omezujících používání ujgurského jazyka nebo možnosti Ujgurů praktikovat vlastní náboženství. Úřady také blokují jejich šance na získání zaměstnání a povzbuzují migraci Chanů do oblasti Sin-ťiang. Tohti sice kritizoval represivní politiku vůči Ujgurům, psal však primárně o tom, jak lze nerovné zacházení mezi etnickými skupinami překonat dialogem a usmířením.

Důsledně se stavěl proti násilí a pokojně pracoval na budování mostů mezi etnickými komunitami v souladu s čínskými zákony. Místo toho, aby vláda uvítala jeho práci na budování harmonických etnických vztahů v Číně, Ilhama Tohtiho nemilosrdně potrestala. Přibližně ve stejnou dobu zahájily čínské úřady masivní kampaň cíleného útlaku proti Ujgurům a dalším muslimským etnickým menšinám v Sin-ťiangu.

Pozadí případu

Od roku 2014 je Sin-ťiang svědkem značně zvýšené policejní přítomnosti. V rámci veřejně vyhlášené „Lidové války proti terorismu“ a souvisejících snah v boji proti „náboženskému extremismu“ spadá oblast pod přísný dohled. V roce 2016 se opatření dohledu a sociální kontroly začala rychle šířit a nyní patří muslimové ze Sin-ťiangu mezi nejvíce utlačované menšiny v Číně.

V roce 2017 režim ještě více přitvrdil. Dochází ke svévolnému zadržování ujgurských mužů a žen a dalších převážně muslimských etnických menšin v Sin-ťiangu. Stovky tisíc lidí skončilo ve vězení, přes milion v převýchovných táborech. V těchto tzv. převýchovných táborech jsou lidé vystavováni různým formám mučení a jiného špatného zacházení, včetně politické indoktrinace a nucené kulturní asimilace. Amnesty International shromáždila přesvědčivé důkazy o systematickém, státem organizovaném hromadném věznění, mučení a pronásledování Ujgurů, Kazachů a dalších etnických menšin v Sin-ťiangu, které lze označit za zločiny proti lidskosti. Čína stále odmítá výzvy mezinárodního společenství k umožnění neomezeného přístupu nezávislým pozorovatelům do Sin-ťiangu. Přestože tvrdí, že tam nedochází k žádnému porušování lidských práv.

V autobiografické eseji z roku 2011 Ilham Tohti uvedl: "Vždy jsem tvrdil, že by se člověk neměl bát rozdílů v názorech, ale spíše toho, že nebude mít příležitost ke změně."

Učenci, spisovatelé a akademici jsou i nadále hlavním cílem pronásledování v Sin-ťiangu, nicméně akademická svoboda je stále více omezována i ve zbytku Číny. Nedávným příkladem je uvalení přísných omezení na vědecké práce sledující původ covid-19.

Ilham Tohti by měl být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn. Vyjádřením svých názorů pouze uplatnil své právo na svobodu projevu.