Kao Č’-šeng

Kao Č’-šeng

Já jsem právník. Kvůli otevřeným dopisům čínskému prezidentovi a obhajobě politických vězňů jsem byl opakovaně vězněn a mučen. Od roku 2017 jsem nezvěstný..

Kao Č’-šeng je jedním z nejrespektovanějších právníků v oblasti lidských práv v Číně. V roce 2001 ho ministerstvo spravedlnosti jmenovalo „jedním z deseti nejlepších právníků v zemi“. Na konci roku 2005 mu však pekingský městský soud odebral licenci a pozastavil činnost jeho advokátní kanceláře. Důvodem byla série tří dopisů, které v říjnu 2005 zaslal čínskému prezidentovi, v nichž vyzval k ukončení náboženského pronásledování a k zastavení mučení zadržovaných příznivců hnutí Falun Gong. Obhajoval také oběti v mimořádných a politicky kontroverzních kauzách porušování lidských práv, kterého se dopustila policie nebo jiné vládní složky.

V únoru 2006 zorganizoval Kao Č’-šeng veřejnou hladovku, aby upozornil na pronásledování aktivistů za lidská práva v Číně. Krátce po skončení kampaně ho úřady zadržely a byl obviněn z „podněcování k podvracení státní moci“. V prosinci 2006 dostal tříletý podmíněný trest odnětí svobody s pětiletým odkladem.

V dubnu 2010 řekl v rozhovoru pro agenturu AP, že byl ve vazbě mučen. Krátce nato znovu zmizel a téměř 20 měsíců se nevědělo, kde se nachází. V prosinci 2011 státní sdělovací prostředky oznámily, že Kao Č’-šeng porušil podmínky podmíněného trestu, a proto byl odsouzen k tříletému trestu vězení.

Vzhledem k neustálému pronásledování ze strany úřadů, včetně zmrazení rodinných bankovních účtů a znemožnění jeho dětem studovat, Kao Č’-šengova rodina v březnu 2009 uprchla z Číny a v současné době žije ve Spojených státech. V říjnu 2010 jeho dcera Grace Geng napsala prezidentovi Spojených států amerických otevřený dopis, ve kterém stálo: „Prezidente Obamo, jako otce dvou dívek Vás prosím, požádejte čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby řekl jedné dceři, kde je její otec.“

Když byl Kao Č’-šeng v roce 2014 propuštěn z vězení, žil s rodinou svého staršího bratra v odlehlé vesnici v provincii Šen-si pod přísným dohledem. Jeho rodina uvedla, že byl ve vězení mučen a trpěl podvýživou, což vedlo k trvalému poškození zubů - nemůže jíst tuhé jídlo. Podle jeho rodiny úřady Kao Č’-šengovi znemožnily opustit vesnici, když chtěl využít lékařské a zubní péče. I přes svou obtížnou situaci Kao stále hovoří o lidských právech a nadále kritizuje Komunistickou stranu Číny.

V roce 2016 Kao Č’-šeng s pomocí své dcery Grace Geng vydal memoáry nazvané The year 2017, Stand Up China (Číno, povstaň 2017). Kao Č’-šeng v knize podrobně popisuje, jak s ním ve vazbě od roku 2009 do roku 2014 zacházeli, a vypráví o svém životě poté, co byl propuštěn a poslán do Šen-si, kde žil pod permanentním policejním dohledem. Po zveřejnění svých memoárů ho v srpnu 2017 opět zatkla policie. Od té doby je vězněn na neznámém místě. Ve vězení mu hrozí další mučení a špatné zacházení.

Pozadí případu

Kao Č’-šeng, kterého kolega nazval „nejstatečnějším právníkem v Číně“, není zdaleka jediným právníkem tvrdě pronásledovaným čínskými úřady. V létě 2015 bylo téměř 250 právníků a aktivistů vyslýcháno nebo zadrženo příslušníky státní bezpečnosti v rámci bezprecedentního vládního zásahu proti právníkům a aktivistům v oblasti lidských práv, často označovaným jako 709 crackdown. Mnoho právníků stále zůstává ve vězení nebo pod přísným dohledem.

Kao Č’-šeng by měl být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn. Tím, že upozorňoval na porušování lidských práv a sděloval své politické názory, neudělal nic jiného, než že uplatňoval své právo na svobodu projevu.